Site Loader

Rádi si dáte sklenku vína? Přemýšlíte ale při jeho výběru o tom, jaké víno si kupujete a sledujete údaje na etiketách? Pokud ne, měli byste s tím začít.

Jak si vybrat opravdu dobré víno? Víno není jen červené a bílé!

Dáte si s oblibou sklenku vína, ale při jeho nákupu se příliš nepozastavujete nad tím, jaké víno si vlastně kupujete a sáhnete po tom, které znáte, má dobrou cenu nebo líbivý obal? To je docela škoda, protože vína bychom měli vybírat podle toho, u jaké příležitosti je budeme pít, k jakému jídlu si víno chceme dát nebo podle toho, zda máme rádi vína sladká. Je toho tedy skutečně hodně, jak se v tom všem zorientovat?

pexels-photo-696215

Červené a bílé

Hodně lidé rozeznává pouze vína červená a bílá, rozhodují se podle ceny nebo sahají jen po vínech, která znají, což je ale docela škoda. Je nepřeberné množství vín a jejich odrůd, každé víno se pak může hodit k jiné příležitosti a asi nejjednodušší je vybírat vína podle toho, k jakému jídlu je budeme pít. Víno totiž opravdu není jen červené a bílé, popřípadě růžové. Některé odrůdy jsou přitom notoricky známé a tak jdeme při jejich koupi na jistotu, jiné a ty méně známé odrůdy vín bohužel často přehlížíme a přitom třeba ani nevíme, o co přicházíme.

Bílá vína jsou jemnější a to proto, že obsahují jen malý poměr tříslovin. Nejčastěji se bílé víno pije k lehkým jídlům, k rybám, mořským plodům nebo k bílému masu. Vhodné je bílé víno ale i k některým sýrům. Růžová vína jsou také jemná, většinou se pijí v létě a to pro svůj ovocný nádech. Růžové víno je osvěžující a tak se právě hodí pro pití v letních měsících, co se týče jídel, bude se skvěle hodit k salátům. No a pak máte červená vína, ty mají nejvyšší poměr tříslovin, jsou těžší a jejich chuť je také nejvýraznější ze všech vín. Červeným vínem můžete zapíjet například sýry, tmavá masa nebo zvěřinu. Červené víno se obvykle podává k luxusním večeřím a patří rozhodně na všechny významné příležitosti. Ty nejlepší vína bývají červené jako je například odrůda malbec.

pexels-photo-2954924

Kde kupovat

Víno koupíte na každém rohu, pokud ale opravdu toužíte po kvalitě, zajděte si pro něj vždy do vinotéky, kde si můžete nechat s výběrem i odborně poradit. Nejlepší vína jsou francouzská ale i argentinská, samozřejmě nesmíme zapomínat na vína z Česka. I my máme mnohdy moc dobrá vína, ale i přesto se u nás ve velkém kupují vína z ostatních zemí. Pokud ovšem opravdu s výběrem tápete, ve vinotéce se dozvíte o vínech, to co potřebujete vědět.

Když se o výběr vína budete zajímat, mnohem více si pochutnáte.