Site Loader

Dnešní doba je krásná v tom, že nám nabízí nepřeberné možnosti cestování. Spousta lidí se chlubí tím, jakou strávili úžasnou dovolenou v Chorvatsku nebo i v Thajsku. Další zase viděli Grand Canyon nebo Las Vegas, jiní navštívili Island.

Ale zeptejte se těchto lidí, jestli byli na Karlštejně. Jestli znají Prahu, naše hlavní město plné historických perel. Kdo z nich si vyšlápl na Sněžku, naši nejvyšší horu? Často se u těchto dotazů zarazíme, ale kdysi mi kdosi řekl, že než se člověk vypraví do zahraničí, měl by poznat svoji zemi. A ta naše toho nenabízí málo.
řeka a český krumlov
· historie, památky
V České republice je spousta měst s krásnými historickými centry. Kromě dříve zmiňované Prahy nabízí krásná zákoutí třeba i historické centrum Brna. Opravdovou perlu ale najdete v Českém Krumlově, který je díky svému malebnému centru zapsaný do seznamu UNESCO.

Stejně tak je u nás množství více či méně udržovaných hradů a zámků. Každý si vzpomene na Karlštejn nebo Hlubokou, známým zámkem je Lednice. Občas se vyplatí vyrazit i na méně známá místa, která věhlas nahrazují nápaditým programem nebo muzejními exponáty.

· příroda
Naše země má nespočet krásných míst, jen nám vedle fotografií palem na pláži moře možná nepřijdou tak úchvatná. Ale zajeďte si do Českého Švýcarska a navštivte soutěsky u Hřenska nebo Pravčickou bránu.

Každý snad zná Prachovské skály nebo Ardšpašsko, ale neméně impozantní skalní město představují Tiské stěny v krajinné oblasti Labské pískovce. Pokud nejste milovníkem výstupů, navštivte Lednicko-Valtický areál, kde si přijdou na své milovníci přírody, historie i kvalitního moravského vína.

· technické zajímavosti
Snad nejznámější technickou památkou Moravy je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, která se nachází v Jeseníkách nedaleko Loučné nad Desnou. Elektrárna je jedním ze 7 divů Česka a při výstupu k horní nádrži si jistě přijdou na své i milovníci přírody.

Mezi zajímavosti tohoto typu u nás patří jistě i různá železniční muzea. Z oblasti železnic stojí jistě za zmínku například Jindřichohradecká úzkokolejka, která provozuje pravidelné linky na trasách Jindřichův Hradec-Obrataň a Jindřichův Hradec-Nová Bystřice. Na trati jezdí parní i dieselové lokomotivy.

· rozhledny
V neposlední řadě je Česká republika zemí rozhleden. V posledních letech se vyrojili jako houby po dešti a rozhlednu naleznete snad na každé vyvýšenině, někdy si připadáte, že se jedná jen o nějaký posed. Ale obzvláště ty horské rozhledny Vám nabídnou nezapomenutelný výhled do okolí a často při dobré viditelnosti dohlédnete až do Alp.

Samostatnou kapitolou v této oblasti jsou nově vznikající stezky v korunách stromů, z nichž první u nás postavená je v Lipně nad Vltavou. Tyto stavby nabízí kromě úžasného výhledu i další atrakce nebo zajímavé informace.
stezka v korunách stromů
Prostě v naší zemi je co vidět, stačí jen otevřít oči. Pomocníkem Vám mohou být turistické servery, televizní pořady zaměřené na cestování po České republice nebo jen obyčejná mapa. Stačí chtít a mít oči otevřené!