Site Loader

Dálkové teplo ocení zejména starší generace. Senioři s omezenou hybností se nemusí prakticky o nic starat a mají-li přístup k internetu a alespoň trochu si rozumí s výpočetní technikou, zvládnou nakupovat přes e-shop třeba i potraviny, které jim přepravní služby dovezou až doslova pod nos.
velký panelový dům

Značná nevýhoda dálkového tepla, která všechny jeho klady převálcuje, je jeho cena. Neúměrně vysoká. Přitom by se řešení našlo, musí ale lidé mít zájem mezi sebou komunikovat a na novém technologickém postupu se shodnout. Pokud se jim to podaří, dokážou alespoň přejít z centrálního vytápění z městské kotelny na vlastní kotelnu. Existují ale i jiné možnosti.
budova s balkony

Úspora nákladů za vytápění, rychlá návratnost

Jedním z odvážných pilotních projektů je tepelné čerpadlo. V Moravské Třebové se lidem podařilo instalovat tzv. dělené tepelné čerpadlo – Split systém. Jedná se o zařízení včetně bojleru na ohřev teplé vody a akumulačních nádob. Vše je instalováno v domovní kotelně a do fasády byly umístěny pouze výparníky.

Zajímavé řešení umístění tepelných čerpadel je i tzv. kompakt systém, kdy je tepelné čerpadlo uvnitř domu instalováno se vším podpůrným vybavením, tedy i s nádržemi. Na vnější fasádě se nachází pouze nasávání a výfuk vzduchu. Toto řešení je trochu problematické ve vztahu ke statice domu, musí se totiž propočítat, zda nedojde k jejímu narušení vzniklými otvory pro nucený oběh vzduchu. V zásadě je zapotřebí pro čerpadlo o výkonu 15 kW vyměnit pět tisíc kubíků vzduchu za hodinu.
klasické sídliště

Čerpadlo s proměnlivým výkonem

Jako nejlepší řešení se ukazuje umístit tepelné čerpadlo komplet celé mimo dům. Ideální je montovat jej na střechu, odkud vede dovnitř domu technické potrubí a instalační zařízení, tedy akumulační nádoby a bojler na ohřev vody. Zajímavou novinkou je také tepelné čerpadlo s proměnlivým výkonem v rozsahu od 10 do 35 kW s nižšími nároky na prostor pro akumulační nádoby. Nízká pořizovací cena tohoto čerpadla je návratná již za několik let. Pomůže i tzv. ekotarif elektřiny, kdy obyvatelé domu získají levnější cenu elektrické energie.