Site Loader

Při jízdě autem se můžou stát různé příhody, i když většina řidičů si myslí, že jim se to stát nemůže.  Každý, kdo řídí auto, by však měl být připraven i na nenadálé situace, neboť zákony schválnosti se dějí a zrovna v tom okamžiku, kdy to nejméně očekáváme. Právě proto asi má sedat za volant jen člověk, který dokáže zachovat chladnou hlavu a jak se říká, má pevné nervy. Vaše milované autíčko má sice vaši plnou důvěru, ale přesto se s ním můžete řítit vstříc zkáze dříve než se nadějete.
řídící pedály
 
ZASEKNUTÝ PLYNOVÝ PEDÁL
Nepanikařit, to se řekne velice snadno, ale co když se vám při předjíždění, kdy jste právě nejvíce šlápli na plyn, stane ta šílená věc, že po úspěšném návratu na pravou stranu vozovky sice dáte nohu z plynu, ale vaše autíčko se řítí dál a spíše ještě zrychluje? Jak ven z téhle zapeklité scény jako z hororu, aniž byste skončili v příkopu? Okamžitě vám dojde, že plynový pedál se zasekl a hledáte hned v hlavě způsoby, kterými zkrotit právě zcela nezkrotného oře.
ruce na volantě
 
Existují pro to tři jednoduché kroky:
 
1.      Plynový pedál odblokovat
Může jít o zcela mechanickou příčinu – třeba srolovaný kobereček pod vašimi nohami. Mohlo se ale také zaseknout plynové lanko. A tehdy by mělo pomoci jednoduché odblokování nohama, kdy na plynový pedál několikrát rychle po sobě dupnete.
 
      2.   Vyřadit na neutrál
Pokud nepomohl první krok, je tu naštěstí osvědčený neutrál. Motor bude sice v maximálních otáčkách pěkně řvát, až vyšlápnete spojku, vyřadíte a zastavíte, ale vy, popřípadě i vaši blízcí, budou v bezpečí.
 předjíždění autobusu
       3.   Brzdit pomocí ruční brzdy
Když máte automatickou převodovku a ta vás do neutrálu nepustí (i když by měla), zachrání vás před katastrofou ruční brzda. A to i v případě, že vás i předchozí dva kroky nechali na holičkách. Abyste si nezablokovali zadní kola, plynule a pomalu až do maxima s ní zabrzdíte.