Site Loader

Máte rádi cestování a vybíráte si místa, aby byli něčím zajímavé? Láká vás krásná krajina, ale i historické památky ať už dochované nebo jen pozůstatky jejich staveb. Dnes vám přiblížíme pohádkové místo na Jižní Moravě. Krásná vinařská oblast s táhlými vinicemi. Kromě krajiny tu můžete objevovat spoustu krásných rodinných sklípků s místním kvalitním vínem. Dominantou je město Mikulov, které má krásný zámek Mikulov, historické náměstí s kašnou a sousoším Nejsvětější trojice.

pálava

Zámek sloužil rodu Ditrichštejnů a při ústupu německé armády zámek do základů vyhořel. Byl znovu obnoven díky mikulovské spolku. Nejatraktivnější části zámku je sál předků a knihovna. V dnešní době slouží jako sídlo pro Regionální muzeum a můžete v něm vidět spoustu zajímavých expozic.

mikulov

Původní náměstí bylo přemístěno do těsné blízkosti vstupu do zámku. V polovině sedmnáctého století pak na náměstí vyrostli krásné renesanční stavby, které se z velké části dochovaly až dodnes. Na náměstí stojí kašna, které v historii sloužila jako jediný zdroj pitné vody pro vnitřní obyvatele města. Kašna znázorňuje sochu Pomony s rohem hojnosti a štítem se znakem rodu Ditrichštejnů. Dále zde najdeme Sousoší Nejsvětější Trojice. Je to barokní sloup někdy nazývaná Morovým sloupem.

Největší zajímavostí je Svatý kopeček a křížová cesta vedoucí k jeho vrcholu. Kopeček je přírodní rezervací, kde se nachází vzácné a chráněné druhy rostlin a živočichů. Na vrcholu se tyčí kaple svatého Šebestiána.

Další navštěvovanou turistickou památkou je Kozí Hrádek. Zaujímá strategické místo. Dříve tato věž sloužila, jako dvoupatrová dělostřelecká věž s ochozem, která měla za úkol chránit město.

Na pálavských vrších můžete ještě navštívit pozůstatky zříceniny hradu Děvičky, které sloužily k ochraně cesty z Rakouska do vnitrozemí a zříceninu hradu Sirotčí hrádek. Rozhodně je tu hodně co k vidění.