Site Loader

Ráno dvě minuty, večer dvě minuty. Ideálně po každém jídle. Tak to známe všichni. O tom si nemusíme číst stále dokola. Vyměňovat pravidelně kartáčky, používat i ty mezizubní. Jistě, jistě. Podlehnout vtíravým reklamám na elektronické zubní „čističky“? Na zázračné zubní pasty? Tak tady už se právě otevírá široké pole možností.
 zubní kartáčky
V minulosti byla prapředkem zubního kartáčku (když nebudeme počítat kámen) rozžvýkaná větvička nebo kořen.
V současnosti zažívá tento přírodní nástroj svůj návrat na výsluní. Větvičky a kořeny z aromatických dřevin najdete pod názvy sewak, siwak, miswak, meswak, misvák (z rostliny Salvadory perské); mají antiseptické účinky, působí proti paradontóze, obsahují fluoridy, saponiny, vitamín C a další. Krásně bělí zuby. Dostanete je i v různých příchutích, pokud vám nesedí přirozeně dřevitá chuť.
 
Pokud nechcete zrovna žvýkat kousek stromu a dáváte přednost klasickému zubnímu kartáčku, je v nabídce aspoň ekologický materiál, bambus. Přírodní ručně leštěný bambus, bez chemických úprav. Štětinky jsou vyrobeny z bambusové celulózy a jsou velmi měkké. Dalším materiálem, ze kterého se vyrábí kartáčky s ohledem na udržitelnost a obnovitelnost zdrojů, je bio plast (z rostlin) nebo recyklovatelný plast.
 
Zubní pastu v případě miswaku vůbec nepotřebujete. Jinak můžete vyzkoušet přírodní alternativu. Oproti klasické zubní pastě, která obsahuje syntetická pěnidla, sice tolik nepění, ale zato je opravdu vyrobená z bylinek, zeleného jílu, propolisu, mořské soli,…
 koření hřebíček
Koneckonců není zas takový problém vyrobit vlastní, zcela domácí, pastu!
Skořicová zubní pasta s medem:
Smícháte špetku skořice se špetkou mořské soli, přidáte dvě lžičky jedlé sody, šest kapek tea tree olejíčku a jednu čajovou lžičku medu. Směs dáte do vzduchotěsné nádoby a před použitím ještě prolnete s troškou kokosového oleje. Ten má antibakteriální účinky.
 
Můžete přidat i nadrcený fenykl nebo jinou bylinku. Případně použít olejíček heřmánkový, šalvějový, mátový atd. Jeden poznatek: Kurkuma barví umyvadlo, ale zuby bělí!
 
A na závěr ještě hřebíček. To je přímo ústní tradice! Lék na bolavé zuby a dásně. U nás doma se používá hřebíčkový zubní pudr. Koupit se dá i dezinfekční hřebíčkový olejíček. Silné povahy mohou jeden dva hřebíčky jen tak rozkousat.